Hall of Fame

Yong Kye Hsuen

2019 IGCSE Exam Results

• Top Enterprise Subject Award For IGCSE (Oct/Nov 2019)
• Outstanding Cambridge Learners Award, Malaysia
• 5A* / A


Wong Qian Ru

2019 IGCSE Exam Results

• 9A* / A


Harshina A/P Anbarasu

2019 IGCSE Exam Results

• 7A* / A


Harish Varthan A/L Vijayakumar

2019 IGCSE Exam Results

• 6A* / A


Thaneish Hanz Puttagunta

Sports:

• Kejohanan Memanah PDAC2.0 - Suli Archery 2019 - 4th Place

National/Malaysian Academic Competitions:

• Kangaroo Math Competition (KMC) 2019 - Silver Medal
• SASMO 2019 - Gold Award
• Vanda International Science Competition - Silver Award
• PMONS Selangor State - 8th Place
• PMONS National Level - Merit Award
• ICAS Science - Distinction (Top 2%)
• ICAS English - Distinction (Top 2%)
• ICAS Writing - Distinction (Top 2%)
• ICAS Maths - High Distinction (Top 1%)
• DOKA - High Distinction
• MMC - Gold Award
• MSC - Bronze Award

International Academic Competitions:

• International Junior Maths Olympiad (IJMO) 2019 - Bronze Award
• Vanda Global Finals - Gold Award


Vinitha Anne Puttagunta

Sports:

• FMG AG Cup 2019 (Gymnastic Competition)
• 8th Place in Floor Routine
• 8th Place in Balance Beam
• Gold in team event

National/Malaysian Academic Competitions:

• Kangaroo Math Competition (KMC) 2019 - Silver Medal
• SASMO 2019 - Gold Award
• Vanda International Science Competition - Gold Award
• PMONS Selangor State - Merit Award
• PMONS National Level - Bronze Medal
• ICAS Science - Distinction (Top 3%)
• ICAS English - High Distinction (Top 1%)
• ICAS Maths - Distinction (Top 1%)
• DOKA - High Distinction
• MMC - Gold Award
• MSC - Gold Award

International Academic Competitions:

• Vanda Global Finals - Gold Award

Arts:

• ABRSM Grade 2 Violin


Amelia Lee Zi Yuen

• Asia Pacific Entrepreneurs 2019 - Most Young Talent Award
• Humanitarian Award 2019
• Malaysia Gold Award
• China - Beijing Gold Award
• South East Asia Top 10 Young Entrepreneur Award
• Beyond Lifestyle Business Award


Benjamin Tay Wen Xuan

• Australian Math Competition 2019: Distinction
• ICAS Math - Distinction
• ICAS English - Distinction
• ICAS Science - High Distinction (Top1%)
• 2nd level of India's SOF National Science Olympiad- 3RD Place
• American Mathematics Olympiad – Gold Award
• Malaysia Mathematics Competition – Gold Award


Rania Binti Rafify

• AGN Asia UNIPUTRA 2019 – Champion
• Sirkit Ministry of Education Malaysia (Team Event) – Champion
• Kids Golf Carnival – 1st Runner Up
• Melaka Junior Championship – 4th Place
• Interschool Golf Competition for Selangor – 4th Place
• Junior International Championship Chiang Mai , Thailand – 13th Place


Goh Yen Wen

29th Selangor Age Group Swimming Championship 2019
• 2 Gold – 100m Butterfly, 400m IM
• 5 Silver – 50m Butterfly, 200m IM, 800m Freestyle, 400m Freestyle, 200m Backstroke
• 2 Bronze – 200m Freestyle, 100m Backstroke, 4x100m Freestyle Relay
Overall Achievement - won the 1st Runner Up For Girls 11 - 12 (Group 3 Category)

1st Sarawak Short Course Sprint - 1 Bronze, 100m Butterfly

8th Selangor Long Distance Swimming Championship For The President Cup - 1 Silver, 200m Backstroke


Calvin Lee Shin Rong

8th Selangor Long Distance Swimming Championship for the President’s Club 2019
• Boys 11 – 12 years, 400M - Silver Medal
• Boys 11 – 12 years, 200M – Silver Medal
• Boys 11 – 12 years, 100M – Bronze Medal
• Boys 11 – 12 years, 200M – Bronze Medal


Clarence Lee Jian Sheng

• 5th Malaysia International Wushu Tournament 2019 – Silver Medal (Changquan Routine)
• 5th Malaysia International Wushu Tournament 2019- Silver Medal (Jianshu Routine)
• 5th Malaysia International Wushu Tournament 2019 – Gold Medal


  Hall Of Fame

Thaneish Hanz Puttagunta

Sports:

• Kejohanan Memanah PDAC2.0 - Suli Archery 2019 - 4th Place

National/Malaysian Academic Competitions:

• Kangaroo Math Competition (KMC) 2019 - Silver Medal
• SASMO 2019 - Gold Award
• Vanda International Science Competition - Silver Award
• PMONS Selangor State - 8th Place
• PMONS National Level - Merit Award
• ICAS Science - Distinction (Top 2%)
• ICAS English - Distinction (Top 2%)
• ICAS Writing - Distinction (Top 2%)
• ICAS Maths - High Distinction (Top 1%)
• DOKA - High Distinction
• MMC - Gold Award
• MSC - Bronze Award

International Academic Competitions:

• International Junior Maths Olympiad (IJMO) 2019 - Bronze Award
• Vanda Global Finals - Gold Award


Vinitha Anne Puttagunta

Sports:

• FMG AG Cup 2019 (Gymnastic Competition)
• 8th Place in Floor Routine
• 8th Place in Balance Beam
• Gold in team event

National/Malaysian Academic Competitions:

• Kangaroo Math Competition (KMC) 2019 - Silver Medal
• SASMO 2019 - Gold Award
• Vanda International Science Competition - Gold Award
• PMONS Selangor State - Merit Award
• PMONS National Level - Bronze Medal
• ICAS Science - Distinction (Top 3%)
• ICAS English - High Distinction (Top 1%)
• ICAS Maths - Distinction (Top 1%)
• DOKA - High Distinction
• MMC - Gold Award
• MSC - Gold Award

International Academic Competitions:

• Vanda Global Finals - Gold Award

Arts:

• ABRSM Grade 2 Violin


Amelia Lee Zi Yuen

• Asia Pacific Entrepreneurs 2019 - Most Young Talent Award
• Humanitarian Award 2019         
• Malaysia Gold Award        
• China - Beijing Gold Award                 
• South East Asia Top 10 Young Entrepreneur Award
• Beyond Lifestyle Business Award


Benjamin Tay Wen Xuan

• Australian Math Competition 2019: Distinction
• ICAS Math - Distinction
• ICAS English - Distinction
• ICAS Science - High Distinction (Top1%)
• 2nd level of India's SOF National Science Olympiad- 3RD Place
• American Mathematics Olympiad – Gold Award
• Malaysia Mathematics Competition – Gold Award


Rania Binti Rafify

• AGN Asia UNIPUTRA 2019 – Champion
• Sirkit Ministry of Education Malaysia (Team Event) – Champion
• Kids Golf Carnival – 1st Runner Up
• Melaka Junior Championship – 4th Place
• Interschool Golf Competition for Selangor – 4th Place
• Junior International Championship Chiang Mai , Thailand – 13th Place


Goh Yen Wen

29th Selangor Age Group Swimming Championship 2019
• 2 Gold – 100m Butterfly, 400m IM
• 5 Silver – 50m Butterfly, 200m IM, 800m Freestyle, 400m Freestyle, 200m Backstroke
• 2 Bronze – 200m Freestyle, 100m Backstroke, 4x100m Freestyle Relay
Overall Achievement - won the 1st Runner Up For Girls 11 - 12 (Group 3 Category)

1st Sarawak Short Course Sprint - 1 Bronze, 100m Butterfly

8th Selangor Long Distance Swimming Championship For The President Cup - 1 Silver, 200m Backstroke


Calvin Lee Shin Rong

8th Selangor Long Distance Swimming Championship for the President’s Club 2019
• Boys 11 – 12 years, 400M - Silver Medal
• Boys 11 – 12 years, 200M – Silver Medal
• Boys 11 – 12 years, 100M – Bronze Medal
• Boys 11 – 12 years, 200M – Bronze Medal


Clarence Lee Jian Sheng

• 5th Malaysia International Wushu Tournament 2019 – Silver Medal (Changquan Routine)
• 5th Malaysia International Wushu Tournament 2019- Silver Medal (Jianshu Routine)
• 5th Malaysia International Wushu Tournament 2019 – Gold Medal